Edu-Cold Community
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
Pagina PrincipaPagina Principa  AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini    ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Salut/Hello
RO
Te invitam sa te inregistrezi acum pe forumul nostru, sa ne cunoastem si sa ne incepem impreuna aventura si colaborarea pe internet !
ENG
We invite now on our forum, to know and to start our adventure together and working on the internet!
Kiss.FM

RadioBlueEnergy
 
Parteneri RBE
==============
==============


 

 Tort Snickers

In jos 
AutorMesaj
Bumi
Fondator
Bumi


Warn : 0
masculin Mesaje : 290
Puncte : 2147522136
Data de inscriere : 04/11/2013
Varsta : 25
Localizare : Moscow / Rusia

Tort Snickers Empty
MesajSubiect: Tort Snickers   Tort Snickers I_icon_minitime2014-12-03, 12:19

Tort Snickers Tn4_dsc_0139_medium_

Tort Snickers Tn3_dsc_0139_medium_
Tort Snickers Tn3_dsc_0024_medium_
Tort Snickers Tn3_dsc_0027_medium_
Tort Snickers Tn3_dsc_0041_medium_
Tort Snickers Tn3_dsc_0042_medium_
Tort Snickers Tn3_dsc_0047_medium_
Tort Snickers Tn3_dsc_0057_medium_
Tort Snickers Tn3_dsc_0070_medium_
Tort Snickers Tn3_dsc_0079_medium_
Tort Snickers Tn3_dsc_0086_medium_
Tort Snickers Tn3_dsc_0096_medium_
Tort Snickers Tn3_dsc_0105_medium_
Tort Snickers Tn3_dsc_0109_medium_
Tort Snickers Tn3_dsc_0129_28medium_29
Tort Snickers Tn3_dsc_0235_medium_


Mod de preparare

Intr-o craticioara punem laptele, zaharul, margarina si cacaoa. Asezam craticioara pe foc si o lasam pana se incorporeaza toate.Adaugam bucatile de ciocolata, plicul de zahar vanilat si esenta de rom, amestecam bine si luam craticioara de pe foc. Lasam sa se raceasca complet.


Dam alunele la cuptorul incins pana se rumenesc usor dupa care le lasam sa se raceasca complet. Le macinam in blender pana obtinem bucatele de marimea bobului de orez.


In compozitia de lapte si cacao adaugam pe rand ouale, dupa care faina amestecata cu praful de copt. La sfarsit incorporam si alunele macinate. Turnam compozitia obtinuta intr-o forma de tort cu diametrul de 24 cm si dam la cuptorul incins pentru 30 de minute sau pana trece testul scobitorii. Blatul obtinut il lasam sa se raceasca. Eu am vrut un blat nu foarte inalt din care sa obtin doar 2 felii, asa ca nu am pus toata compozitia.


Pentru crema punem praful de budinca intr-un castron impreuna cu 100 ml lapte, restul de lapte il punem la fiert intr-o craticioara impreuna cu cele 4 linguri de zahar, amestecam bine si turnam peste restul de lapte din craticioara, lasam pe foc pana se ingroasa si se formeaza budinca, dam craticioara deoparte, adaugam zaharul vanilat. Hidratam gelatina in 3 linguri de apa dupa care o adaugam la budinca, lasam sa se raceasca complet. Batem frisca si o amestecam cu budinca rece. Taiem bucati mici cele 4 batoane de Snickers (pentru ca bucatile sa ramana intregi atunci cand le taiem, e bine sa dam batoanele la frigider pentru 10 minute), le adaugam peste crema de frisca. Taiem blatul (eu am obtinut 2 felii pentru ca am folosit mai putina compozitie), il insiropam cu lichior de ciocolata si alune (puteti opta pentru alt tip de lichior sau puteti face alt sirop fara alcool). 


Punem jumatate de crema peste primul blat, adaugam si cel de-al doilea blat, il insiropam si pe el, dupa care punem restul de crema, dam totul la frigider pentru cateva ore.


Decoratul e dupa priceperea fiecaruia, la mine a fost un decor simplu si cam dezordonat: pe margini frisca, pe deasupra rozete mari de frisca,pe margini alte bucati de Snickers.
Sus In jos
https://www.facebook.com/eduard.bumbum
 
Tort Snickers
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Tort tiramisu
» Tort Sacher

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Edu-Cold Community :: Mancaruri :: Retete In Torturi-
Mergi direct la: